Music @ Office
Muziek stimuleert of kalmeert. Verplaatst ons in uiteenlopende stemmingen en haalt ons daar ook weer uit. Muziek begeleidt de mens sinds mensenheugenis en staat te boek als oerimpuls. Het therapeutische effect van muziek is onomstreden. En het beste daaraan – men kan muziek zomaar consumeren, als het ware en passant tijdens het autorijden, strijken, lezen, joggen…. Ach ja, en uiteraard ook op kantoor.Stimulans of regeneratie, afleiding of concentratie. Muziek kan via de emotionele stimulans veel bijdragen aan geïnspireerde werkresultaten, maar er ook bij helpen om andere, als storend beleefde achtergrondgeluiden te overstemmen. Juist in moderne kantoortuinen zijn communicatie, openheid en transparantie wezenlijke principes. Men is voor iedereen voortdurend grijpbaar, bereikbaar. Dat is ook goed zo. Maar wat te doen, als men deze omgeving kort wil ontvluchten, om geconcentreerd, met focus en het liefst ongestoord ergens aan wil werken. En dat, zonder de werkplek te verlaten?
Acoustic Hide-aways in het Open Office
Deze soort van semi-aanwezigheid bereikt men het eenvoudigst door middel van hoofdtelefoons en met de muziek van de eigen keuze: Reeds is men omgeven door een akoestische stolp waardoor men in de gewenste stemming wordt gebracht. De hoofdtelefoons signaleren de omgeving bovendien goed zichtbaar, dat men voorlopig ongestoord moet werken en, behalve in dringende gevallen, niet op afroep en spontaan voor een gesprek ter beschikking staat. Individueel zoals mensen zijn, zo ook het concentratiebevorderende effect van muziek bij het werk. Desondanks geeft een overweldigend aantal mensen aan, dat zij zich met muziek beter kunnen concentreren en onaangename werkzaamheden liever afhandelen.
Rhythm & Work
Wordt tegenwoordig muziek op het werk voornamelijk passief geconsumeerd, had zij vroeger primair de actieve vorm van de samenzang - en diende zij tevens het van ritme voorzien van ambachtelijke werkprocessen. Denk bijvoorbeeld aan houthakkers, smeden, wasvrouwen en vele andere. Vooral in het leger heeft (mars-)muziek tot heden een heel bijzondere, centrale betekenis – zij moet voorwaarts drijven en angsten overstemmen. Met de industrialisering in de 19de eeuw werd gericht geprobeerd, om de efficiëntie van lopende bandwerkers door achtergrondmuziek te verbeteren. De non-specifieke stemmingsverbetering door muziek diende het verhogen van de output.
‘Muzak’ – gebruiksmuziek
Wetenschappelijk wordt passief geconsumeerde achtergrondmuziek, die de mens dient aan te zetten tot bepaalde activiteiten, gebruiksmuziek of ook"muzak" genoemd. Sinds de jaren ‘30 van de vorige eeuw wordt gebruiksmuziek gericht gecomponeerd voor verschillende doeleinden, voor reclame, warenhuizen, als liftmuziek, etc. Door de luisteraar onbewust en onwetend waargenomen om hem of haar vrolijk te stemmen, om een ontspannen sfeer bij het inkopen, werken of wachten te creëren (er was ooit een poging met geschal op metrostations).
De term "muzak" is een klankmatig veranderde versie van het Engelse woord voor muziek en de naam van de in 1934 opgerichte Muzak Inc. Sindsdien wordt de term veelal denigrerend gebruikt om veelal simpele melodieën en "softe" klanken te karakteriseren. Dat het een buitengewoon interessant fenomeen is, bewijst, bewijst Brian Eno, mede-oprichter van Roxy Music (London, 1971 met Bryan Ferry en Andy Mackay): Als absoluut muzikaal genie produceert behalve zijn hits met "Music for Airports" succesvol "ambient music".
Audio branding
Tegenwoordig wordt er niet alleen een onderscheid gemaakt tussen willekeurige "liftmuziek" en professionele achtergrondmuziek, maar ook tussen voorgrondmuziek. Doel is daarbij, om de klant door juiste muziekstijl, die zeer op de voorgrond aanwezig is aan de onderneming te binden. Zodoende wordt actuele muziek gaarne ingezet door modeketens, trendy kappers, design hotels en bars in de scene, om op de gewenste doelgroep aan te stevenen. Voor andere bedrijven dient de "muziek op de achtergrond" een duidelijke, extra uiting te zijn en het bedrijf bij klanten in herinnering te roepen – dat noemt men "audio branding".
Plezier voor de een, verdriet voor de ander
Empirische onderzoeken over het effect van muzikale stimulering in uiteenlopende situaties leveren meestal resultaten op van zeer verschillende kwaliteit en uitkomst. Onbestreden is alleen de grote invloed die muziek op ons allemaal heeft. Aangezien muziek en haar effect ook zo individueel is als haar luisteraar, kan het gewenste effect ook in het tegendeel verkeren. Wat voor de een stimulans is, kan de ander alleen maar verschrikkelijk ergeren. Over muziek en over smaak valt nu eenmaal niet te twisten.
Bene Office.Playlist
Voor een ieder, die graag met muziek op de achtergrond – zij het via hoofdtelefoon of speakers – werkt en voortdurend op zoek is naar nieuwe muziek, initieert Bene nu de Office.Playlist.
Het internet is een platform waarop met een beetje moeite en tijd ongelooflijk veel goede muziek te vinden om gratis en legaal te downloaden. Iedere maand nodigt Bene architecten, designers, journalisten en andere partners uit om voor u een speciale playlist te maken naar hun persoonlijke smaak. Wij starten in deze trendletter met een eerste playlist van DJ Thomas Bene himself… en er zullen nog vele volgen.
Wij zijn benieuwd naar uw feedback!
Nicole Schemerl-Streben



